
Mostanában gyakran gondolkodom azon, hogy mi a Sorsom, hogy mi terelt arra az útra, amin most járok, és amin tovább is szeretnék haladni.
Egyre több olyan apróságot fedezek fel az életemben, ami akár tudat alatt is, de arra késztetett, hogy bölcsész legyek, hogy írjak, ha úgy érzem szükségét, hogy megmutassam önmagam a világnak. Igen, rengeteg véletlen is közbejátszott, hogy most itt vagyok, olyan dolgok, amik nem saját magam miatt következtek be...egy sorrend a gimnáziumi jelentkezési lapon, egy sorrend az egyetemi jelentkezésben, egy kihagyott felvételi, egy érzés az első gyakorlati hetem után...de vajon mik voltak a gyökerek?
A Viasat3-on a héten ismétlik sokadjára Anne Shirley történetét, ami Lucy Maud Montgomery regényei alapján készült, és amit kislánykoromban annyira szerettem, a Váratlan utazással egyetemben. Azonban Anne történetét szinte mindig is magaménak éreztem. Az álmodozó kislány, aki megvalósítja a vágyait, írónő lesz belőle, férjhez megy az igaz szerelméhez, Gilberthez...csodálatos történet.
Aztán elolvastam a könyveket, és rá kellett jönnöm, hogy Anne mégsem azt az utat járta be L. M. Montgomery szerint, amit elképzeltem a filmek alapján. Anne a regényben megállapodott, lett egy csomó gyermeke, és csak a gyermekeinek szentelte az életét. Igaz, az akkori kor viszonyainak megfelelő életszemlélet ez, hiszen akkoriban a nők nem lehettek olyan ambíciózusak, legalábbis nem volt társadalmilag elfogadott.
Számomra tehát a filmbeli Anne élete volt fontos és meghatározó, hiszen ő képes volt harcolni az álmaiért, küzdött és sosem adta fel, még akkor sem, amikor teljességgel kilátástalan volt a helyzete.
Hogy milyen fontosak az ilyen történetek egy ember életében, azt most magamon tapasztalom. Felnőtt fejjel persze szerintem nem sokan gondolkodnak el, hogy mik voltak hatással a későbbi életükre, hogy miből merítettek erőt, de úgy érzem, számomra ez a történet sokat adott, hogy olyanná válhassak, amilyen most vagyok.
Ez azonban felvet bennem további kérdéseket...vajon a mostani kor gyermekei fognak-e maguknak találni olyan művet, ami erőt ad nekik ahhoz, hogy jó útra terelődjön a sorsuk, hogy megtalálják önmagukat. Vajon ezek a bugyuta rajzfilmek, amikben szellemileg alulteljesítő karakterek játsszák a főszerepet vajh mennyire fogják inspirálni a gyerekeket arra, hogy tevékeny életet éljenek? Vajon vissza fognak-e tudni emlékezni felnőttkorukban egy olyan szereplőre a film- vagy könyvélményeik alapján olyan emberre, akire hasonlítani szerettek volna, és tényleg értéket képvisel? Nem hiszem...de a remény hal meg utoljára.
Anne és Gilbert története szerintem örök. Kortalan, évtizedek múlva is értékközvetítő és szívhez szóló történet lesz...számomra mindenképp.